ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αθλητισμός

Πρωταθλήτρια ομάδα του 1ου Ανεξάρτητου Πρωταθλήματος 8x8 Fair Play η Εντελέχεια.

Μετά από σχεδόν 150 αγώνες οι δυο καλύτερες ομάδες του τουρνουά τα έδωσαν όλα στην κυριολεξία και πραγματικά ο τίτλος κρίθηκε στο νήμα και θα μπορούσε να πάει οπουδήποτε.

Στον 1ο τελικό λοιπόν οι "μικροί" μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα αιφνιδιάζοντας τον Απόλλωνα με γκολ στην "αράχνη" του Δερδελάκου μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Απόλλων σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά ήταν πολύ άστοχος στην επίθεση κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0.

Στο β' μέρος η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν σε βάρος του θεάματος. Έτσι στο 39' ένα σουτ εκτός περιοχής του Ζούλια με μπόλικη δόση τύχης κατέληξε στο βάθος της εστίας του Τσιριγώτη για το 2-0. Από το σημείο αυτό η Εντελέχεια χωρίς βάθος στον πάγκο της έμεινε από δυνάμεις και ο Απόλλωνας πήρε μέτρα αλλά χωρίς να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση έδειχνε ότι δεν θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι όμως, μια ασταθής απόκρουση του Πόπι έδωσε δώρο στον Κομολάρι που έκανε το 2-1 και  έβαλε "φωτιά" στον τελικό! Η πίεση της ομάδας του Σούλι συνεχίστηκε και ένα 2ο τραγικό λάθος του Πόπι (αυτογκόλ, σε φάουλ του Μπάλι) έφερε το 2-2 6 λεπτά πριν τη λήξη. Στο διάστημα που απέμεινε το σκηνικό ήταν το ίδιο οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά ακριβώς με την λήξη του παιχνιδιού ένα λάθος στο χώρο του κέντρου από τον Μπαλί έδωσε την ευκαιρία στην Ενελέχεια να φύγει στην κόντρα κάνοντας το 3-2 με τον Μπίμπα και παράλληλα το 1-0 στη σειρά του τελικού.

Στον 2ο τελικό ο ρυθμός ήταν πολύ αργός, είχαμε πολλές διακοπές κυρίως για κράμπες. Οι αλλαγές ήταν συνεχόμενες οι φάσεις ελάχιστες. Ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή έχοντας φέρει το παιχνίδι στην περιοχή του Πόπι που αυτή τη φορά όσες φορές χρειάστηκε δήλωσε παρόν. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με κουλουράκια… 0-0.

Στην επανάληψη ένα δώρο από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Απόλλωνα στον Χρόνη έφερε ανέλπιστα την Εντελέχεια στη θέση του οδηγού, 1-0 στο 34΄. Ο Απόλλωνας βλέποντας την πρώτη κούπα να χάνεται ανέβασε στροφές χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με την Εντελέχεια να "παίζει" πλέον με τον χρόνο. Στο 57' ο Κομολάρι, κορυφαίος της ομάδας του, ήταν εκεί να εκμεταλλευτεί παράλληλο γύρισμα και με προβολή έστειλε τον 2ο τελικό στην παράταση.

Παράταση: Στο Α μέρος και οι δύο ομάδες ξεκουραζόντουσαν με τις κράμπες να έχουν την τιμητική τους. Στο β΄μέρος όμως ο Απόλλωνας κυριάρχησε εγκαταστάθηκε στην αντίπαλη περιοχή χάνοντας κλασικές ευκαιρίες τη μία μετά την άλλη, με την Εντελέχεια να προσπαθεί με κάθε τρόπο να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, όπως και έγινε.

Πέναλτι: Des a vu από τον ημιτελικό του κυπέλλου που είχαμε ξανά την ίδια διαδικασία με τους ίδιους μονομάχους. Τότε ο Τσιριγώτης έδωσε στον Απόλλωνα το εισιτήριο για τον τελικό, σήμερα ήταν σειρά του Πόπι να δώσει την ΚΟΥΠΑ στην ομάδα του

9, ΖΟΥΛΙΑΣ (ΕΝ) 5-4

10. ΒΟΛΚΑΝ (ΑΠ) ΑΠΈΚΡΟΥΣΕ Ο ΠΟΠΙ κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών και έστεψε ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΕΝΤΕΛΕΧΕΙΑ.

Οι διαιτητές των τελικών ήταν οι κ.κ. Μαλλης Ν., Ψαθάς Α., και Παπαχριστοδούλου Αλεξ. με τέταρτο τον κ. Τουρλο Π.

Η ΑΠΟΝΟΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ.

31631933 10211970223506361 493401182924963840 n31631933 10211970223506361 493401182924963840 n31631933 10211970223506361 493401182924963840 n